Sağlık

Lahananın 8 şaşırtıcı faydası

Lahana herkesin sevdiği bir zerzevat olmayabilir, ancak kendinizi güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak besin bedelleriyle doludur. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten sindirimi hızlandırmaya kadar birçok yararı bulunur.

Bu yaygın olarak kullanılan zerzevat, çorbalarda, salatalarda, sandviçlerde ve daha fazla yemek çeşitlerinde kullanılabilir. Kırmızı (mor) ve beyaz lahana olarak iki çeşidi vardır.

Lahanadan en fazla faydası elde edebilmek için çiğ ya da tavada kızartılmış olarak yemeyi tercih edebilirsiniz.

Lahana ile ilgili açıklamalarda bulunan bir diyetisyen, “Lahana sizin için yeterlidir. Tadı göründüğünden daha yeterli olan yiyeceklerden biri ve insanların beklediğinden daha fazla besin pahasına sahip. Ayrıyeten, çok istikametli, uygun fiyatlı ve bulması kolay.” diyor.

Bir kase doğranmış lahana yalnızca 22 kaloridir. Ayrıyeten birçok yararı bulunur. İşte lahananın mucizevi 8 faydası…

1- Bağışıklığı korur

Lahananın sıhhate faydalarından bir tanesi bağışıklığı müdafaasıdır. Birçok hastalıklara karşı direnci yükseltir.

2- Sizi güçlü tutar

C vitamini bedeniniz için çok iş yapar. Lahana C vitamini açısından yüksek besin kıymeti içerir. Bu da kolojen üretimine ve bağışıklığınızı güçlü tutmaya yardımcı olur.

3- Sindirimi geliştirir

Lif açısından güçlü olan lahana, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanıza ve bağırsak hareketlerinizi tertipli tutmaya yardımcı olur. Ayrıyeten inançlı kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur.

4- Kalbinizi korur

Lahana, kalp hastalığı riskini en aza indirir.

5- Tansiyonunuzu düşürür

Potasyum, bedeninizin kan basıncını denetim etmesine yardımcı olan bir mineraldir. Bir fincan kırmızı lahana suyu, önerilen günlük potasyum kıymetinizin %6’sını karşılar. Bu kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olarak kalp hastalığı riskinizi azaltır.

6- Kolesterolü düşürür

Lahana, sindirim sisteminiz tarafından emilmek için kolesterol ile rekabet eden iki husus içerir – lif ve fitosteroller (bitki sterolleri). Berbat kolesterol düzeyinizi düşürür ve sıhhatinizi güzelleştirirler.

7- Kemik sıhhatini korur

K vitamini sıhhatiniz için çok değerlidir. K vitamini eksikliği ile kemik rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şahane bir K vitamini kaynağı olan lahanayı tüketin.

8- Kanseri uzak tutar

Lahana içerisinde kanser hücreleriyle savaşmaya ve onları bedeninizden temizlemeye yardımcı olacak hususlar içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu