Haber

Tekirdağ’daki tren kazası davasında tutuklanan Mümin Karasu tahliye edildi

Tekirdağ’daki tren kazası davasında tutuklanan TCDD 1. Bölge Müdürlüğünde görevli Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu tahliye edildi.

Mümin Karasu’nun avukatı, müvekkilinin tutukluluğuna itiraz ederek tahliyesini talep etti. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı ise Karasu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Karasu’nun yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar verdi.

Tahliye münasebetinde şu tabirlere yer verildi:

“Sanığın 10 Ekim 2022 tarihinde şahsen adliyeye gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı, bu haliyle kendisinin şahsen teslim olması karşısında kaçak durumda bulunmadığı, tekrar evraka tensip incelemesinden sonra ve duruşmada yeni kanıtın dahil olmadığı, belgenin cürüm tarihinin 2018 olduğu, tıpkı cürüm isnatları ile birden fazla sanığın tutuksuz olarak yargılandığı, evrakın bulunduğu kademe ve hata tarihi prestijiyle müdahale edilebilecek kanıt de bulunmadığı ve tutuklamanın bir önlem olduğu konuları göz önüne alınarak, sanık müdafisinin itirazının kabulüne ve sanık Mümin Karasu’nun tahliyesine karar verilmiştir.”

Tren kazası

Uzunköprü- İstanbul seferini yapan yolcu treninin 8 Temmuz 2018’de Çorlu yakınlarında vagonlarından kimilerinin devrilmesi sonucu 25 kişi ömrünü yitirmiş, 340 kişi yaralanmıştı.

Kazaya ait iddianamede “kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu” bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk’un “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

9 Eylül’de Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan uzman raporları ve kıymetlendirme sonucunda soruşmanın genişletilmesine karar verilmiş, bu kapsamda “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” hatasından olay tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürü olarak vazife yapan Nihat Aslan, bakım servis alanlarından sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, üst yapıdan sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, altyapıdan sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, yol kontrolörü Burhan Ortancıl, mühendisler Tevfik Baran Lider, Deniz Parlak ve Kubilay Obura hakkında Çorlu Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu