Haber

Cezayir Filistin’e destek çalışmalarını sürdürüyor

Cezayir Ulusal Halk Meclisi Lideri Salih Kucil, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un ” Filistin’in tekrar birleşmesi” için çaba sarf ettiğini belirtti.

Kucil, Hamas Siyasi Büro Üyesi Zahir Cebbarin başkanlığındaki heyet ile başkent Cezayir’de bir araya geldi.

Filistin’in “Cezayir için özel bir yere sahip olduğunu” belirten Kucil, Cezayir’in Filistin’e koşulsuz desteğinin sürdüğünü ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasına ulaşmak için çabaladıklarını aktardı.

Cezayir Meclis Başkanı, “Tebbun Filistin’in birleşmesi için şahsi olarak ve doğrudan çaba sarf ediyor. Bu da ekim ayında tüm Filistinli gruplar tarafından imzalanan Cezayir Bildirisi ile somutlaştı.” ifadelerini kullandı.

Kucil, bunun Cezayir’in mesken sahipliğini yaptığı Arap Birliği Zirvesi’nin sonuçlarında da açıkça görüldüğünü ve Arap ülkeleri tarafından önceliğin yeniden Filistin davasına verildiğini söyledi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Hamas Siyasi Ofis Üyesi Cebbarin de, “Cezayir’in Filistin halkına sürekli destek olduğunu ve meşru hakları için mücadele verdiğini” kaydetti.

Cebbarin, Hamas’ın Cezayir Bildirisi’nin uygulanması konusunda da kararlı olduğunu söyledi.

Cezayir Bildirisi

Filistin’deki siyasi bölünmenin sona erdirilmesi için Hamas ve Fetih hareketleri başta olmak üzere 14 grubun temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Filistin Diyalog Görüşmeleri, 11 Ekim’de Cezayir’de başlamıştı.

Filistinli grupların temsilcileri, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un iştirakiyle 13 Ekim’de düzenlenen törende, üzerinde uzlaştıkları Cezayir Bildirisi’ni imzalamıştı.

Cezayir Bildirisi’nde İsrail işgaline karşı direnişin temeli olarak ulusal birliğin kıymeti vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu